„Nótë na dzysdniową chërã”

Kaszubi walczą z koronawirusem... kultową piosenką

kaszubskie-nuty-na-zaraze-192088.jpg

Większość mieszkańców Pomorza zna pierwowzór „Kaszubskich nut”, wielu potrafi zanucić melodię i zaśpiewać: "To je krótczi, to je dłëdżi, to kaszëbskô stolëca...".

Autorem zmienionych „Kaszubskich nut” jest Roman Drzeżdżon, kaszubski pisarz, poeta, satyryk i publicysta i Aleksandra Majkowska.

 „Nótë na dzysdniową chërã“  to nic innegi jak kaszubskie nuty z nowym tekstem, dostosowane do obecnej sytuacji. Pojawiają się w nich m.in. osoby kaszlące i przeziębione, karetka i wirusy, a także twarz w maseczce, czosnek       i miód.

Artur Jabłoński, działacz kaszubski, pisarz i literaturoznawca, jest przekonany, że R. Drzeżdżon wraca do źródeł utworu. Ludzie w dawnych czasach zbierali się i wymyślali nuty, rysowali je i wspólnie śpiewali np. o przywarach swojego sąsiada. Taka tradycja jest bardzo szeroka, nie tylko na Kaszubach.

Spróbujmy zaśpiewać  z dziećmi, szczególnie z tymi, które uczą się j.kaszubskiego i  „Kaszubskie nuty” znają bardzo dobrze.

Dla przypomnienia melodia tutaj >>>

 

Przedstawiamy również:

Kaszëbskò-pòlsczi słowôrzk:

rzëpòt - kaszel;
sznëra - katar;
bòlëca - szpital;
chëra - choroba zakaźna;
Mòrnica - demon w postaci starej kobiety, roznoszący zarazę;
larwa - maska;
czosnik - czosnek;
zelé - zioło;
Pòszëdło - choroba zakaźna. Jej uosobieniem jest demon w postaci dziewczyny zmarłej na zakaźną chorobę. Jesienią i zimą wraca na ziemię, by dręczyć ludzi chorobą, na którą zmarła.

Tłumaczenia piosenki dokonała klasa 6B:

kaszubskie-nuty-na-zaraze-192089.jpg

Opracowano na podstawie:

https://info.wiara.pl/doc/6224516.Kaszubi-walcza-z-koronawirusem-kultowa-piosenka