Narodowe Czytanie "Nad Niemnem"

Dnia 12 września 2023 roku wzięliśmy udział w akcji Narodowego Czytania. W tym roku cała Polska czytała powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Z tej okazji uczniowie starszych klas, tj. 5-8 razem z pracownikami szkoły w pięknych strojach z epoki, w otoczeniu zbóż i polnych kwiatów, zebrali się na szkolnym boisku by przez godzinę czytać fragment powieści o powstaniu rodu Bohatyrowiczów. Ochotników nie brakowało i choć książka została napisana dawno temu, a niektóre wyrazy już nie funkcjonują w obecnej polszczyźnie czytanie to przebiegało płynnie i w nastrojowej ciszy. Nie zapomnieliśmy o włączeniu klas młodszych do tego wydarzenia. Również one zapoznały się z Legendą o Janie i Cecylii, fragmentem  dostosowanym jednak do swojego wieku i możliwości. Uczniowie, którzy zmierzyli się z czytaniem legendy na głos otrzymali od Pani Grażyny Osieckiej – bibliotekarki okolicznościowe zakładki do książek. Na wszystkich w tym tygodniu czeka jeszcze okolicznościowa pieczęć, którą można podbić własny egzemplarz powieści.

Tegoroczna, dwunasta edycja Narodowego Czytania już za nami. Tego typu działania są dowodem na to, że warto zachęcać młode pokolenia do obcowania z polską literaturą i motywować do poznawania dziedzictwa kulturowego.