Język kaszubski - Szkoła Podstawowa nr 7 im. mjra Mieczysława Słabego w Gdańsku

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 w Gdańsku
- Szkoła Podstawowa nr 7
- Przedszkole nr 43

Informujemy, że od dnia 1.12.2022 wszystkie zgłoszenia dotyczące Gdańskiej Platformy Edukacyjnej należy kierować wyłącznie poprzez formularz Helpdesk

"Chto kaszëbską mòwã znaje, przeńdze przez wszëtczé kraje"

Tym popularnym na Kaszubach aforyzmem witamy wszystkich Rodziców, Uczniów, Nauczycieli i Sympatyków języka kaszubskiego. W naszej szkole dzieci uczą się języka kaszubskiego nie tylko po to, by podtrzymać tożsamość etniczną Kaszubów, ale również po to, by rozwijać się językowo, poznając kolejny język, a wraz z tym, cieszyć się z doświadczania wszechobecnej na tych terenach kultury kaszubskiej.

Na zajęciach z języka kaszubskiego uczniowie głównie przyswajają posługiwanie się j. kaszubskim, a na zajęciach w terenie poznają Kaszuby, ludzi z nimi związanymi, kulturę, historię i sztukę małej ojczyzny. Dzieci uczestniczą w warsztatach kulinarnych, hafciarskich, przygotowują gazetki, stoiska kaszubskie, występy Gwiżdży, promują kulturę kaszubską w parafii i okolicznych przedszkolach.

Dlaczego kaszubski jest bramą do poznania wszystkich języków świata ? - tym w legendzie "Kaszëbsczi jãzëk" - poznaj legendę >>>

Legeńda "Kaszëbsczi jãzëk"

Uczniowie kl. VIa na zajęciach języka kaszubskiego podjęli się tłumaczenia tekstu legendy, której puenta jest mottem naszej internetowej zakładki. Do tłumaczenia podeszli w różny sposób: